Modernizacja kotłowni

Modernizacja kotłowni to ważny i kosztowny proces inwestycyjny w nieruchomości, który jednak na pewnym momencie jest nieodzowny i może wynikać z kilku aspektów.

Przyczyny potrzeby modernizacji kotłowni centralnego ogrzewania

  • potrzeba dostosowania się do obowiązującego prawa ochrony jakości powietrza i uchwał antysmogowych
  • defekty instalacji, przecieki i zbliżający się koniec eksploatacji kotła lub innego urządzenia grzewczego
  • optymalizacja kosztów ogrzewania i przejście na bardziej ekonomiczny system ogrzewania
  • kontrola straży miejskiej lub donos, chęć uniknięcia kary w przypadku kontroli

Gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa oraz instytucje użyteczności publicznej, takie jak szkoły, gminy, straże, kościoły czy policja, napotykają na wyzwania związane z doskonaleniem efektywności działania obecnych źródeł ciepła. Jedną z najłatwiejszych, najefektywniejszych i jednocześnie najszybszych metod poprawy sytuacji w tym obszarze jest wymiana przestarzałego i zużytego kotła na paliwo stałe.

Modernizacja kotłowni z starym kotłem PEREKO
Modernizacja kotłowni z starym piecem ZębiecStara kotłownia wymagająca modernizacji
Modernizacja kotłowni zakłada usunięcie starego korpusu kotła

PROSAT jako sprzedawca, wykonawca lub nadzorca inwestycji remontu kotłowni jest w pełni jest świadom wymagań, które stawia obecne prawo, rynek oraz inwestorzy. Posiadając kilkunastoletnie doświadczenie w branży grzewczej prowadzi cały proces wymiany pieca od darmowej wyceny (usługa wyceny wymiany kotła jest darmowa do 30km od Raciborza) po montaż, pomaga i/lub wypełnia wnioski w imieniu klienta (na bazie pełnomocnictwa) przy pozyskiwaniu dotacji (w ramach programów: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło”), dostarcza źródło ogrzewania (nowoczesny kocioł węglowy, z podajnikiem, na pellet, gazowy lub pompę ciepła) oraz niezbędne materiały, montuje kocioł lub pompę ciepła przy pomocy własnej doświadczonej załogi lub z pomocą sprawdzonego i zaprzyjaźnionego z hurtownią instalatora c.o, dokonuje uruchomienia, świadczy pomoc gwarancyjną oraz pogwarancyjną. Pomoże w kwestii wykonania audytu energetycznego budynku posiadając stosowne uprawnienia.

Zalety modernizacji kotłowni

Najwięcej zalet dostarczy oczywiście modernizacja przypadku wymiany kopciucha, czyli zasypowego kotła węglowego starego typu (najczęściej górnego spalania). Aktualnie takie działania są już prawnym obowiązkiem, który wkrótce będzie egzekwowany, wojna na Ukrainie, pandemia i następujący po niej kryzys energetyczny przeciągnęły okres kontroli, jednakże zalecenia takie jak te wydane przez „Śląski związek gmin i powiatów” w postaci „Rekomendacje 2.0” ze wskazówkami dla samorządów (w tym mieszkańców Raciborza i powiatu raciborskiego), co i w jaki sposób kontrolować, oraz zapowiedzi np. takie jak te opublikowane w materialenowiny.pl z wypowiedzią Wiceprezydenta Raciborza Dawida Wacławczyka.

Urządzenia starej generacji o niskiej sprawności generują wiele szkodliwych związków emitowanych z dymem do atmosfery, stanowią również wyjątkowo uciążliwe i niewydajne źródło ogrzewania (sprawność spalania zwykle nie przekraczała 80%).

Palenie w kotłach na paliwo stałe wymaga od właścicieli nieruchomości sporego nakładu funduszy na opał, ale także sił – nieporównywalnych z nowymi zautomatyzowanymi rozwiązaniami podawania paliwa na ekogroszek lub pellet.

Dla wymagających komfortu zaś inwestorów rozwiązania typu gaz lub pompa ciepła są praktycznie bezobsługowe, ograniczające się do okresowych przeglądów. Tradycyjne palenie również doczekało się modernizacji, podniesiona sprawność spalania urządzeń w postaci zmian konstrukcyjnych (kotły dolnego spalania) oraz ceramiki kotłowej (szamot) pozwoliło uzyskać zadowalające rezultaty i również uzyskać stosowne certyfikaty (ekoprojektu i 5-klasy), jednakże dalej trzeba doglądać w kotle ognia, dokonywać częstego czyszczenia (i wybierania popiołu), regularnie dokładać paliwo (węgiel typu orzech lub drewno), co potrafi być absorbującym zajęciem przez cały sezon grzewczy. Również przechowywanie opału wymaga od właścicieli budynku miejsca i wysiłku w przygotowaniu składu opału (ulokowanie węgla w piwnicy lub przygotowanie drewna kawałkowego to ciężka fizyczna praca).

Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak pompa ciepła, kocioł na gaz, nie tylko pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, ale także znacznie poprawiają komfort naszego życia. Obsługa takich pieców czy urządzeń jest niezwykle prosta, zaś automatyczne sterowanie pozwala dostosowywać do aktualnych potrzeb (brak efektu przegrzewania pomieszczeń) i warunków za oknem (sterowanie pogodowe).

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiki lub pompy ciepła w swoim domu?
Chcesz dowiedzieć się więcej w sprawie kosztów czy dofinansowania?
Informacja handlowa i ogólna   +48 695 118 802
Chcesz zmodernizować kotłownię i wymienić kocioł na nowy?
Wypełnij formularz darmowej wyceny modernizacji instalacji c.o

Dlaczego należy zmodernizować kotłownię

Wymiana starego kotła, niezależnie od tego, czy jest to budynek jednorodzinny, firmowy lub tym bardziej użyteczności publicznej (gminny, szkolny lub kościelny) nie zawsze jest zadaniem prostym i wymaga odpowiedniego zaplanowania (w szczególności dla urządzeń o wyższej mocy grzewczej). Kotły c.o są zróżnicowane i posiadają: różne rozmiary, budowę wymiennika czy też sposobem podłączenia do systemu kominowego (ulokowanie czopucha w kotle). W ogólnej większości przypadków, gdy aktualna instalacja centralnego ogrzewania ma już kilkanaście lat, niezbędnym będzie demontaż starych zbiorników na ciepłą wodę, pomp lub skorodowanego orurowania hydraulicznego. Należy więc skorzystać z doradztwa, aby nie dokonać zniszczeń i nie popaść w większe koszta. PROSAT pomoże w wyborze nowej instalacji grzewczej, proponując wycenę dostosowaną do warunków, wymagań i budżetu, a doświadczeni instalatorzy wykonają montaż. Takie kompleksowe podejście do tematu modernizacji kotłowni to zwykle najlepsze rozwiązanie, gdyż korzystając z doświadczonego lokalnego wykonawcy, nie pozbawiamy się zwłok w przypadku ewentualnych kłopotów, również czas reakcji będzie szybszy niż w przypadku firmy z innego województwa. Dopasowane do potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy wsparcie na lokalnym rynku jest też zwykle priorytetem dla większości wykonawców, dla których dbałość o rzetelność i reputację jest priorytetem, dla tego też w PROSAT usługi te wykonywane są max. do 100 km od Raciborza (a darmowa wycena max. do 30 km od Raciborza).

Modernizacja kotłowni dla większości jest obowiązkiem lub wręcz koniecznością (przy pojawiających się usterkach w instalacji grzewczej, np. regularne drobne wycieki), dla innych zaś przyszłościową inwestycją na poprawę komfortu życia i zmniejszenia kosztów ogrzewania oraz generowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Bez względu na powód modernizacji kotłowni, przystąpienie do wymiany kotła lub innego starego systemu ogrzewania c.o, daje natychmiastowy efekt poprawy jakości powietrza w naszym najbliższym sąsiedztwie, a to wg. wyliczeń WHO wydłuży prognozowaną długość życia o 2 lata.

Kocioł na pellet, na gaz ziemny, czy może pompa ciepła? Czyli, czym zmodernizować kotłownię

Kocioł gazowy to bez dwóch zdań jedna z najbardziej wygodnych metod ogrzewania pomieszczeń oraz ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza, niestety dekarbonizacyjna polityka Unii Europejskiej spowodowała, że jest to technologia, której użycie dochodzi do schyłkowej fazy, do tego skaczące ceny gazu i odcięcie od tanich dostaw z Rosji mocno zaburzyło cenowo ten rynek paliwa. Dotacje z programu „Czyste Powietrze” będą dostępne jeszcze tylko w tym roku, w kolejnych latach zostanie zaś zabronione montowanie w nowych budynkach, następnie modernizowanych z docelowym zamiarem odejścia od paliw kopalnych do 2040.

Inną opcją jest kocioł na pellet drzewny, biomasa odpadów drzewnych sprasowana w podłużne cylindryczne kawałki granulatu, odnawialne paliwo pelletu nie podlega restrykcjom jak paliwa kopalne. Jest łatwe do rozpalenia, co przekłada się na precyzję i ekonomię ogrzewania. Zwykle pakowane w workach, które hermetycznie zamknięte gwarantują jakość i powtarzalność spalania.

W remontowanej kotłowni najlepszym rozwiązaniem może się jednak okazać pompa ciepła, które jak żadne inne urządzenie grzewcze eliminuje emisję dwutlenku węgla. Zupełnie bezobsługowa, nie licząc drobnych czynności serwisowych, przy wsparciu instalacji fotowoltaicznej jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla domowego budżetu. Pompy ciepła doczekały się nawet dedykowanego programu dofinansowania pod nazwą „Moje ciepło”.
W wyremontowanej kotłowni z pompą ciepła, nagle pojawi się więcej miejsca, zniknie też potrzeba składowania opału.

Zmodernizowana kotłownia z pompą ciepła
Zmodernizowana kotłownia zyskała więcej miejsca
Jednostka pompy ciepła LG
Modernizacja kotłowni w RaciborzuNowocześnie zmodernizowana kotłownia c.o w Raciborzu

Jak zabrać się do modernizacji kotłowni

Przede wszystkim powinien zostać wykonany lub zlecony firmie audyt energetyczny, jeżeli taki nie został wykonany lub gdy budynek ma sporo lat. Jeżeli formalne wymagania dotyczące montażu pompy ciepła okażą się niespełnione, to sama modernizacja kotłowni, musi koniecznie zostać poprzedzona termoizolacją budynku (docieplenie ścian bocznych oraz dachu, wymiana stolarki okiennej, drzwi – tutaj również jest możliwość uzyskania dotacji) lub zlokalizowaniem miejsc ubytku ciepła (służy do tego kamera termowizyjna) wymieniając np. zużyte uszczelki, drzwi, okien. Wszystkie te czynności w PROSAT związane z audytem są możliwe dobra wykonania.

Niezależnie od tego, jaka forma modernizacji kotłowni zostanie podjęta, koszt użytkowania systemu c.o, będzie niższy niż starego nieefektywnego poprzedniej generacji, dodatkowo polepszając jakość powietrza, w najbliższej okolicy.

Szukasz wykonawcy do modernizacji kotłowni, skontaktuj się z nami poprzez poniższy formularz lub zadzwoń.

Darmowa wycena i modernizacji kotłowni centralnego ogrzewania

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i Nazwisko Inwestora:
Pozwoli nam to spersonalizować dla Państwa ofertę oraz ułatwi porządek przy kompletowaniu dokumentów, wniosków czy zestawień.
Podaj nr. zadzwonimy do Ciebie w kwestiach wstępnej wyceny montażu kotła centralnego ogrzewania (e-mail nie jest on przekazywany osobom trzecim - na tym etapie jest on przechowywany tylko w wiadomości mailowej, która z czasem zostanie wykasowana).
Wyślemy na niego odp. w kwestiach wstępnej wyceny wymiany lub montażu kotła c.o (nie jest przekazywany osobom trzecim - na tym etapie jest on przechowywany tylko w wiadomości mailowej, która z czasem zostanie wykasowana).
Adres montażu kotła centralnego ogrzewania:
Podaj adres, montujemy w obrębie Raciborza do 20 km.
Jakie paliwo ma być wykorzystane w procesie spalania.
Powiedz w jaki sposób chcesz obsługiwać kocioł centralnego ogrzewania i jakiego poziomu komfortu oczekujesz.
Powiedz jaki jest zakres tej inwestycji.
Powiedz nam, czy Twój budynek ma trwała izolację cieplną.
Pozwoli nam poznać jak będzie dystrybuowane ciepło w instalacji grzewczej i jak wpłynie na moc grzewczą kotła c.o.
Postaramy się maksymalnie dostosować do Twojego harmonogramu.

Informacja RODO

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niezbędne w celu wykonania usługi wstępnej wyceny. Administratorem danych osobowych jest PROSAT Fojcik Sp. j. (właściciel prosat.pl) z siedzibą przy ul. Rudzkiej 107, 47-400 Racibórz. Dane pozyskane z formularza będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO w celu realizacji wyceny, w tym wysłaniu informacji zwrotnej na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO w celu skontaktowania się z zgłaszającym. Dane te nie będą przekazywane osobom trzecim oraz będą przechowywane na skrzynce mailowej tylko i wyłącznie w celu obliczeń i kalkulacji oraz kontaktu zwrotnego. Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
Czy rozumiesz i zgadzasz się na świadome udostępnienie swoich danych osobowych?
We wszystkich sprawach związanych z ochroną danych osobowych mogą się Państwo skontaktować z nami pod numerem telefonu +48 695118804 lub pod adresem