Fotowoltaika - Racibórz, Krzyżanowice, Kietrz woj. śląskie i opolskie | PROSAT - kotły, piece, fotowoltaika, kosiarki, AGD-RTV - Racibórz, Krzyżanowice, Kietrz

Fotowoltaika

 
 
 

PROSAT – kompleksowa obsługa Fotowoltaiki w woj. śląskim i opolskim

Firma Prosat jest firmą która jest na rynku od ponad 30 lat i zawsze była pionierem we wdrażaniu nowych technologii. Nie inaczej jest w przypadku instalacji fotowoltaicznych.
Jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć klienta w zakresie doboru, sprzedaży oraz montażu instalacji na dachu. Firma sama wykorzystuje energię odnawialną w swoim sklepie w Raciborzu, posiadamy turbinę wiatrową (wiatrak) o mocy 2,8 kWp, produkujący energię z wiatru, jak również instalację fotowoltaiczną o mocy 14,4 kWp. Nasi pracownicy posiadają wszystkie konieczne uprawnienia i doświadczenie do doboru oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Zapewniamy pomoc w komunikacji z dostawcą energii i załatwieniu formalności z przyłączeniem instalacji do sieci elektroenergetycznej.
Realizacje instalacji fotowoltaicznych realizujemy na terenie woj. śląskiego i opolskiego.


Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna w woj. śląskim


Ogniwa fotowoltaiczne Śląsk

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne zwane również panelami PV lub ogniwami fotowoltaicznym, mają za zadanie zamianę promieniowania słonecznego, docierającego do ziemi, na energię elektryczną, znana nam dobrze z naszych gniazdek w domach. Energia produkowana z paneli PV jest energia, która nie wpływa negatywnie na środowisko. Foton, najmniejsza jednostka światła, uderza w płytkę krzemową znajdującą się na panelu. Foton jest pochłaniany przez krzem, z którego zbudowane ogniwo fotowoltaiczne, wybija ze swojej pozycji elektron, zmuszając go do ruchu. Ruch elektronu to właśnie jest przepływ prądu elektrycznego. Dzięki półprzewodnikom typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem sieci energetycznej i zamiana energii światła w energię elektryczną.
Produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd to prąd stały. Aby wykorzystać wyprodukowany prąd musimy przekształcić prąd stały w prąd zmienny (przemienny), służy do tego urządzenia zwane falownikiem (Inwerterem). Zamontowanie paneli fotowoltaicznych sprawia, iż wyprodukowana energia elektryczna może doprowadzić do zredukowania rachunków za energię elektryczną nawet do zera. Niezależność energetyczna uzyskana poprzez montaż instalacji jest dobrym argumentem, nie uwzględniając faktu, że instalacja fotowoltaiczna jest bardzo ekologicznym źródłem energii, nie produkuje żadnych dwutlenków węgla czy siarczanów ani żadnych spalin, które mogą zanieczyszczać środowisko naturalne.


Elementy składające się na instalacje fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów:

  • Paneli fotowoltaicznych-zamieniające energię słoneczną na energie elektryczną
  • Inwertera (falownika) – zamienia produkowany przez panele prąd stały na prąd zmienny.
  • Licznik dwukierunkowy-liczy energie wyprodukowane przez panele oraz zużytą z sieci.
  • Kable łączące poszczególna panela z inwerterem
  • Najczęściej spotykana wersja instalacji to (on-grid) znaczy to, że jest ona podłączona do się elektroenergetycznej i nie wymaga montowania akumulatorów jak w wersji instalacji (off-grid).


Śląskie instalacje fotowoltaiczne podłączane do sieci


Panel fotowoltaiczny montowany na dachu

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne — czym się różnią.

Panel monokrystaliczny rozpoznamy z daleka po barwie, jest ona ciemna i jednolita (jednobarwna). Produkuje się je z monolitycznego kryształku krzemu o przekroju walca i średnicy ok. 30 cm, następnie jest on cięty na płytki o grubości 2-3 mm. Monolityczny kryształ krzemu hoduje się w kontrolowanych warunkach i z ciekłego krzemu powoli wyciągany jest krystaliczny zarodek. Aby zmniejszyć straty podczas cięcia, nie wycina się kwadratów, lecz ośmiokąty co nadaje im charakterystyczny kształt. Panele monokrystaliczne mają niewiele większa sprawność od paneli polikrystalicznych, co umożliwia montaż instalacji o tej samej mocy wyjściowej na mniejszej powierzchni.
Panel polikrystaliczny jest wykonany ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu, jest zazwyczaj jasnoniebieski i z widocznymi krawędziami poszczególnych kryształków. Cięty jest w kształt kwadratu, co pozwala na optymalne pokrycie powierzchni panelu. Mieniąca się powierzchnia oraz kształt pojedynczej celi są charakterystyczne dla tego rodzaju paneli. Ze względu na proces produkcji są one tańsze, jednak przy dużej ilości miejsca na dachu mniejsza sprawność nie ma znaczenia.
Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne poza różnicą w sprawności wynikającą z różnicy struktury wewnętrznej, zachowują się też różnie przy różnych warunkach atmosferycznych. Panele monokrystaliczne radzą sobie lepiej podczas dni słonecznych, podczas gdy panele polikrystaliczne mają większą sprawność, podczas gdy niebo jest zachmurzone.


Żywotność paneli

Faktem jest, że instalacje fotowoltaiczne mają bardzo długi okres eksploatacji, jest to związane, z tym że praktycznie w panelach nie ma co się zepsuć. Może po 20 latach eksploatacji zajść konieczność wymiany falownika ze względu na fakt, iż po tym okresie sprawność paneli spadnie. Zazwyczaj zakładany jest okres eksploatacji na poziomie 25-30 lat co potwierdzają okresy gwarancji, które w zależności od producenta wahają się pomiędzy 5 a 15 lat.

Gdzie montować panele

Instalacja fotowoltaiczna może być umieszczona wszędzie tam, gdzie będzie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Optymalnym miejscem jest dach skierowany na południe i nachylony pod kątem 35°.
Można je umiejscowić na własnych wysięgnikach, ogrodzeniach i innych podobnych obiektach, umieszczanie paneli na ziemi (gruncie) jest mniej opłacalne i raczej się tego nie robi.



Panel fotowoltaiczny montowany na dachu skośnym



Instalacja po dokładnie roku pracy

Na zdjęciach pokazane są zrzuty ekranu z falownika dokładnie po roku pracy instalacji.

Instalacja składa się z 29 szt. modułów firmy LG 335 Wp o łącznej mocy 9715 Wp i falownika firmy FRONIUS SYMO 10.0-3-M. Dodatkowym elementem instalacji są optymizery TIGO umieszczone przy każdym module. Optymizery są zamontowane ze wzgledu na fakt iż na częsci instalacji w przeciagu dnia dochodzi do zacienia modułów co przy braku optymizerów wpływałoby na pracę całej instalacji. Kąt nachylenia dachu wynosi 30° i skierowany jest  on dokładnie na południe.

Roboczogodziny: 4047 h
Oszczędność CO2: 6096 kg
Zysk: 7476,- PLN
Dostarczona energia: 11502 kWh

Jak jest prawidłowo FOTOWOLTAIKA czy FOTOWOLTANIKA ?

Na stronach internetowych spotykane są obie formy nazewnictwa Fotowoltaika jak i Fotowoltanika. Niestety ta błędna forma jest wykorzystywana nawet na profesjonanych stronach zajmujących się promowaniem sprzedaży oraz montażem modułów produkujących energię z promieniowania słonecznego.

Słowo powstało z połączenia greckiego słowa φῶς (fōs) co oznacza światło oraz jednostki siły elektro-napędowej volt. Jednostwa volt pochodzi od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volty, który wynalazł baterię. Z połączenia tych dwóch słów powstało angielskie słowo photovoltaic, na jego podstawie w polskim języku poprawna nazwa w dziedzinie techniki brzmi fotowoltaika.

Słowo fotowoltanika zazwyczaj jest rezultatem kopiowania przez innych literówki lub źle usłuszanego w rozmowie słowa i tu należy szukać powodu do tak częstego używania niepoprawnego nazewnictwa. Pomijając powód powielania tego błędu warto zapamiętać prawidłowe nazewnictwo. Fotowoltaika.

Często używanym skrótem jest „PV” od słowa (PhotoVoltaic) jest to nic innego jak skrót od nazwy modułów fotowoltaicznych (moduł PV), instalacji fotowoltaicznej (instalacja PV) itp.

Przykładowe realizacje instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. śląskiego i opolskiego

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Podgląd instalacji fotowoltaicznej PROSAT

Kliknij w obraz, aby zobaczyć statysyki, wykresy oraz biężące parametry produkcji prądu elektrycznego w firmowej instalacji fotowoltaicznej
mieszącej się w naszym oddziale Racibórz przy ul. Rudzkiej 107. Zapraszamy do kontaktu i oględzin.


Falownik FRONIUS w Raciborzu - podgląd live
Falownik FRONIUS 12kW mocy obsługujący instalację fotowaltaiczną w Raciborzu

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna z falownikiem GoodWe – podgląd na żywo

Wpisz dane do logowania po kliknięciu w link / obrazek instalacji PV pokazany poniżej:
LOGIN: pv-krzyzanowcie@prosat.pl
HASŁO: Goodwe2018


Falownik GoodWe w Krzyżanowicach - podgląd live